• Eva Melander CVbild1
  • 9R4A3473
  • 9R4A3907s
  • Eva Grans

FILM:
BORDER 2018 Ali Abbasi/Meta Spark & Kärnfilm AB
BECK: DEN TUNNA ISEN 2018 Mårten Klingberg/Filmlance International AB
6A 2016 Peter Modestij/Sic Film AB
FLOCKEN 2015 Beata Gårdeler/2Afilm*
HYPNOTISÖREN 2012 Lasse Hallström/AB Svensk Filmindustri
SEBBE 2009 Babak Najafi/Garagefilm International
SLUTA STÖNA ELLER DÖ 2009 Sara Kadefors/Sandrew Metronome
ABSOLUTION 2006 Markus Andréasson/MA Filmproduktion

TELEVISION:
JORDSKOTT S2 Daniel di Gardo/Palladium Fiction
SYRROR 2017 Lisa Farzaneh & Tord Danielsson/Bob Film Sweden AB
REBECKA MARTINSSON 2017 Fredrik Edfeldt/Yellowbird
MODUS 2015 Mani Maserrat/Misofilm
100 CODE 2014 Andreas Öhman/Strix Code AB
ÄKTA MÄNNISKOR 2013 Harald Hamrell/SVT
BRON 2012 Henrik Georgsson/Filmlance International
FUGEES 2012 Tord Danielsson/SVT
MÄSTERVERKET 2006 Linus Tunström/SVT
LASERMANNEN 2005 Mikael Marcimain/SVT
GRAVEN 2004 Mikael Marcimain/SVT

SHORT:
SKOLSTARTSSORG 2017 Maria Eriksson-Hecht/Karimi Film
ALLT VI DELAR 2014 Jerry Carlsson/Akademin Valand Film
VÄNNERNA 2013 Beata Gårdeler/Bob Film
SKÖTERSKAN 2013 Martin Larsson/Anagram Produktion

STAGE:
RICKARD III 2018 Kjersti Horn/Uppsala Stadsteater
METROPOLIS 2015 Malin Stenberg/Kulturhuset Stadsteatern
STREBER 2013-2014 Olle Jansson/Dramaten
DRÖMDYRKARNA 2013 Unga Dramaten
DISSEKERING AV ETT SNÖFALL 2012 Tatu Hämäläinen/Dramaten
RÖVARE 2012 Jens Ohlin/Dramaten
VARGTIMMEN 2011 Malin Stenberg/Dramaten
RAPPORTERN-DJUR SOM DÖR 2010 Marcus Lindeen/Riksteatern
REMAKE 2010 Jens Ohlin/Ung Scen
MONSTERKABINETTET 2009 Sara Giese/Stockholms Stadsteater, Unga Klara
OM FLICKOR KUNDE DÖDA 2009 Tereza Andersson/Ung Scen
KLADDET 2008 Malin Axelsson/Ung scen
TIMMARNA MED RITA 2008 Öllegård Goulous/Dalateatern
DEN GUD ÄLSKAR 2007 Thomas Müller/Fria Teatern
CLEANSED 2007 Kjersti Horn/Dramatiska Institutet
SLUTET GOTT ALLTING GOTT 2006 Thomas Segerström/Romateatern
DEN STORA APAN 2006 Karl Seldahl/Kulturhuset Stadsteatern
KRIG 2004 Gildas Milin/Riksteatern Riks Drama
KNACKA PÅ DIN EGEN DÖRR 2003 Manuel Cubas/Riksteatern
SVENNEBYGRÄND 2002 Manuel Cubas/Aliasteatern

VOICEOVER:
TA I TU 2017 Tove Jonstoij/SR Radioteatern
GIRLNET 2015 Helena Sandström-Cruz/SR Radioteatern
NO LIMIT 2016 Frida Röhl/SR Radioteatern
KYRKOGÅRDSBOKEN 2014 Eva Staaf/SR Radioteatern
JULKALENDERN ALLT DU ÖNSKAR 2011 Sara Kadefors/SR Radioteatern
ALLT TALAR OM OSS 2007 Anna Azcarate/SR Radioteatern
OM LEJON KUNDE TALA 2006 Jonas Cornell/SR Radioteatern
BENS LIV 2005 Ludvig Josephson/SR Radioteatern

EDUCATION:
Theatre Academy of Malmö 1998-2002

AWARDS:
*Best Supporting Actress 2016, Guldbaggegalan

SPECIAL SKILLS:
Languages: Swedish (native), English, French (basic), Russian (basic)
Singing(alt, soprano), Dancing, Horseback riding, Piano, Flute, Drivers license

HEIGHT: 165cm