• Jarnefelt_2
  • Jarnefelt_5_websize
  • Jonna kuvattu Mimmeihin loppukesästä 2014
  • ikitieweb

FILM:
OLAVI VIRTA 2018 Timo Koivusalo/Artista Filmi
THE ETERNAL ROAD 2017 AJ Annila/MRP
OTHER GIRLS 2014 Esa Illi/Fisher King Production
TUMMAN VEDEN PÄÄLLÄ 2013 Peter Franzén/Solar Films
UNDER THE NORTH STAR 2010 Timo Koivusalo/Artista Filmi
GEORG 2007 Peeter Simm/Allfilm, Matila-Röhr Prod.
PELICANMAN CO-STAR 2004 Liisa Helminen/Lumifilmi
BAD BOYS CO-STAR 2002 Aleksi Mäkelä/Solar Films
THE SOUTH CO-STAR 2000 Aleksi Mäkelä/Solar Films
ABANDONED HOUSES LEAD 1999 Lauri Törhönen/Jörn Donner Productions
THE FACELESS MAN LEAD 1995 Lauri Törhönen/Jörn Donner Production
ILLUSIONS LEAD 1994 Lars Mullback/Omega Films, SF Sweden
HOMEBOUND LEAD 1989 Ilkka Järvi-Laturi/Filminor

VOICE OVER:
CARS 2 HOLLY SHIFTWELL 2011 John Lasseter, Disney Production
TARZAN JANE 1999 Walt Disney Company, Finland

TELEVISION:
KARPPI 2017 Rike Jokela/Dionysos Films
EX-ONNELLISET 2016 Dionysosfilms/Johanna Vuoksenmaa
BLACK WIDOWS 2015 Janic Heen/Moskito Television Oy
TJOCKARE ÄN VATTEN 2014-2015 Eric Lejonborg/Nice Drama
KLIKKAA MUA 2013 Johanna Vuoksenmaa/Dionysos
JOHAN FALCK – ORGANISATSJA KARAJAN 2012 Richard Holm/Strix Drama
KIILTOKUVIA 2012 Lauri Nurkse/Jarowskij Oy
INGET LJUS I TUNNELN 2011 Lauri Nurske, FST5
PÄÄMINISTERI 2009 Jyri Kähönen/YLE
HELPPO ELÄMÄ 2009 Veikko Aaltonen/MTV 3
ÄLÄ UNTA NÄÄ 2008 Aleksi Mäkelä/Solarfilms inc
SUOJELIJAT 2007 J.P Siili/Nelonen
MUODOLLISESTI PÄTEVÄ 2004 Aleksi Mäkelä/Solar Films/ TV 2
STELLA POLARIS CO-STAR 2002 Martin Söder/Jarowskij
FALKENSWÄRDS MÖBLER CO-STAR 2001 Sweng.com
KYLMÄVERISESTI SINUN CO-STAR 2001 Aleksi Mäkelä/Solar Films
MUODOLLISESTI PÄTEVÄ LEAD 1999-2000 Aleksi Mäkelä/Solar Films, TV2
SUSI RAJALLA CO-STAR 1999 Markus Selin/Solar Films, TV4
VÄGSJÄLAR CO-STAR 1998 Titte Törnroth/FST, TV1
ASTRID LEAD 1995 Tuija-Maija Niskanen/TV1
MAIGRET EN FINLANDE CO-STAR 1995 Pekka Parikka/TV1 (Finland), Dune (France(
VAROKAA PUTOAVIA ESINEITÄ LEAD 1994 Kari Franek/TV1
STORIES FROM A SMALL TOWN LEAD 1994 Anders Engström/TV1
TO AN UNKNOWN GOD LEAD 1993 Hannu Kahakorpi/TV1
FIVE SHOTS IN THE SENATE LEAD 1993 Åke Lindman/FST, TV1
LONELY PLANET LEAD 1992 Anders Engström/TV1
DEAD DREAMS CO-STAR 1991 Per-Olof Strandberg/FST, TV1
THE FLAG THEFT LEAD 1989 Anders Engström/FST, TV1

SHORT:
SOSIAALINEN YHTEYS 2015 Jan Ijäs
TALVISYDÄN 2015 Jussi Hiltunen/Pohjolafilms
PREMIERE 2014 Heidi Lindén/TAIK

STAGE:
KAKSI MATKAA ISRAELIIN 2016 Siikala/Kansallisteatteri
BILLY ELLIOT THE MUSICAL 2015 Nenonen/Helsingin Kaupunginteatteri
OTETAAS TOISET! 2014 Arn Henrik Blomqvist/Helsingin Kaupunginteatteri
KAAOSKABAREE – PUTKIREMONTTI JA MUITA KLASSIKOITA 2014 Art goes kapakka
BARA FÖR DEJ 2013 Arn Henrik Blomqvist/Lilla Teatern
NOLOT VANHEMMAT 2012
CARNAGE 2012 Tiina Lymi/Lilla Teatern
NEXT TO NORMAL 2010- Markku Nenonen/Helsingin Kaupunginteatteri
VAIMONI ON TOISTA MAATA 2010- Arn-Henrik Blomqvist/Lilla Teatern
VIIMEINEN VALSSI 2010-2011 Allu Leppäkoski/Helsingin Kaupunginteatteri
HEMMAFESTEN 2009 Arn-Henrik Blomqvist/Lilla Teatern
KIELLETYT LAULUT 2009 Pirkko Saisio/Helsingin Kaupunginteatteri
IVANOV 2009 Tamas Asher/Helsingin Kaupunginteatteri
KIERTOPALKINTO 2008 Allu Leppäkoski/Helsingin Kaupunginteatteri
JEALOUSY YANA 2007 Raila Leppäkoski/Lilla Teatern
KOHTAUKSIA ERÄÄSTÄ AVIOEROSTA 2006 Frej Lindqvist/Helsinki City Theatre
GRÖNHOLMS METOD 2006 Pentti Kotkaniemi/Lilla Teatern
SPIN-THE MUSICAL 2005 Gunnar Helgasson/Svenska Teatern
LILIOM 2004 Tamas Ascher/Helsinki City Theatre
ATELJEE SIMONE 2004 Anneli Mäkelä/Helsinki City Theatre
LE BOURGOUIS GENTILHOMME DORIMENE 2002 Arto af Hällström/Helsinki City Theatre
BLOD ROSA 2001 Maarit Ruikka/Theatre Viirus
CABARET SALLY BOWLES 2000 Kari Heiskanen/Helsinki City Theatre
MEDEIA MEDEIA 1999 Ritva Siikala/Theatre Raivoisat Ruusut
ASKA & AKVAVIT ESTER 1999 Bebbe Ahlfors/Lilla Teatern
EUROPA EUROPA 1998 Laura Jäntti/Lilla Teatern
CHARLOTTE LÖWENSKÖLD THEA SUNDLER 1998 Tove Appelgren/Lilla Teatern
ELLEN LEWELLYN ELVIRA 1999 Kristin Olsoni/Lilla Teatern
PRESENT LAUGHTER JOANNA 1998 Frej Lindqvist/Lilla Teatern

EDUCATION:
The Theatre Academy of Finland 1984-1988
Dance department 1983-1985

SPECIAL SKILLS:
Languages: Finnish (native), Swedish (native), English, French, German
Singing (alto), Dancing (ballet, jazz, contemporary, tap-dancing)