FILM:

2020 SYKE Toni Laine/Yellow Film & TV
2016  RÖLLI JA KAIKKIEN AIKOJEN SALAISUUS Taavi Vartia/MRP
2016  ÄKKILÄHTÖ/ Tiina Lymi/Solar Films
2015  VIIKOSSA AIKUISEKSI Johanna Vuoksenmaa/Dionysos Films
2014  KESÄKAVERIT Inari Niemi/Solar Films
2014  KUMMELI V Aleksi Mäkelä/Solar Films
2013  ELLA JA KAVERIT 2 – PATEROCK Marko Mäkilaakso/Snapper Films
2013  NUOREN WERTHERIN JÄLJILLÄ Jarmo Lampela/Vegetarian Films
2013  PARITTOMAT Jarmo Lampela/Vegetarian Films
2013  KEKKONEN TULEE! Marja Pyykkö/Solar Films
2013  RÖLLI JA KULTAINEN AVAIN Taavi Vartia/MRP
2013  MIESTEN VÄLISIÄ KESKUSTELUJA Jarmo Lampela/Vegetarian Films
2011  VARES – PAHAN SUUDELMA Anders Engström/Solar Films
2008  8 PÄIVÄÄ ENSI-ILTAAN Perttu Leppä/Juonifilmi
2005  FC VENUS Joona Tena/Talent House

TELEVISION:
2020  PUTOUS ALLSTARS Yellow Film & TV
2019  DOWNSHIFTAAJAT S 3 Juha Lankinen & Antti Heikki Pesonen/Yellow Film
2014-2019  SYKE S 1-6  Yellow Film & TV
2019  ARCTIC CIRCLE Hannu Salonen/Yellow Film &TV, Bavaria Fiction
2017  DOWNSHIFTAAJAT S 2 Teppo Airaksinen/Yellow Film
2015-2016  SYKE Joona Tena, Aleksi Mäkelä/Yellow Film & TV***
2015  DOWNSHIFTAAJAT S 1 Teppo Airaksinen/Yellow Film**
2015  KINGI Tuomas Summanen/Rabbit Films
2011-2014  PUTOUS Petteri Summanen, Tuomas Summanen/Yellow Film & TV
2014  KLIKKAA MUA Johanna Vuoksenmaa/Dionysos Films
2012  HELSINGIN HERRA Aleksi Salmenperä, Anders Engström/Moskito Television*
2012-2017  KIMMO, Teppo Airaksinen/Yellow Film & TV
2012  ROBA Joona Tena/Yellow Film & TV
2011  HIP HOP HAMLET Joona Tena/Filmiteollisuus
2011  VIRTA Rike Jokela/Filmiteollisuus
2010  HELPPO ELÄMÄ Veikko Aaltonen/Moskito Television
2009  IHMEBANTU Jani Volanen/Filmiteollisuus
2008  SUOJELIJAT Dome Karukoski/Filmiteollisuus
2007  KULTAINEN NOUTAJA Simo Halinen/Edith Film
2007  SANATON SOPIMUS Matti Kinnunen/Moskito Television

SHORT:
2015  NAISEN NIMI Tiina Lymi/Tack Films
2009  AVIOLIITOSTA Oskari Sipola/Pohjola-Filmi
2008  UHRIPUU Ali Charmi/Stadia

VOICE-OVER:
2020  MOOMINVALLEY S2 Steve Box Gutsy Animations
2019  LEGO 2 SDI Media
2018  NÄIN KOULUTAT LOHIKÄÄRMEESI 2 Werne
2018  MOOMINVALLEY Steve Box Gutsy Animations
2018  RÄYHÄ-RALPH 2 SDI Media
2014  LEGO SDI Media
2014  NÄIN KOULUTAT LOHIKÄÄRMEESI Werne
2013  VILI JA BILL
2013  CROODIT Werne
2013  RÄYHÄ-RALF SDI Media
2012  HELINÄ-KEIJU JA SIIPIEN SALAISUUS SDI Media
2011  HAPPY FEET 2 SDI Media
2011  ARTTURIN JOULU-JOULUPUKIN POIKA SDI Media
2011  KUNG FU PANDA 2 Werne
2011  NÄIN KOULUTAT LOHIKÄÄRMEESI Werne
2008  KUNG FU PANDA Werne

STAGE:
2014  KOJOOTTIKUU Johanna Freundlich/Espoon Kaupunginteatteri
2013-2014  POP SLUT Sara Melleri/Koko-teatteri
2010-2013  YLÖS, ULOS, RAKASTA  Jussi Lehtonen, Kati Outinen/Kansallisteatterin kiertuenäyttämö
2011  UIT ILON KAUTTA Taneli Mäkelä/Hakaniemen musiikkiteatteri
2011  RONJA RYÖVÄRINTYTÄR Akse Pettersson/Ryhmäteatteri
2010  PIRKKO JA ÅKE-VUOSISADAN RAKKAUSTARINA Heikki Paavilainen/Valkeakosken kesäteatteri

AWARDS:
2017  *** Golden Venla, nomination for Best Actress
2015  ** Golden Venla, nomination for Best Actress
2012  *Golden Venla, Best Actress for Helsingin Herra
2012  Nomination, Best Actress, Festival de Télévision de Monte-Carlo for Helsingin Herra

EDUCATION:
2005-2011  Master of Arts, Theatre and Drama, Theatre Academy, University of the Arts Helsinki

SPECIAL SKILLS:
Languages:Finnish (Native), English, Swedish (Basic)
Rescue Diver, Sailing, Barista, Yoga Teacher (RYT200), Dancing, Singing, Snow Boarding, Acrobatics, Tennis, Fighting

UNICEF GOOD WILL AMBASSADOR, FINLAND

HEIGHT: 161cm/5’3