FILM:

2020  O2  Margus Paju/Nafta Films
2018  GOLIATH Peter Grönlund/B-Reel Films
2017  KIEL HOLEN Moriz Matzmorr& Marcel Reimann/Malström Film
2017  THE ETERNAL ROAD AJ Annila/MRP
2015  SOPPALINNAN SALASEURA Margus Paju/Solar Films
2015  THE GIRL KING Mika Kaurismäki/Marianna Films
2013  AINOAT OIKEAT Saara Cantell/Yellow Film
2013  KESÄKAVERIT Inari Niemi/Bronson Club
2013  THE DISCIPLE Ulrika Bengts/Långfilm Productions
2012  THINGS WE DO FOR LOVE Matti Ijäs/Elokuvayhtiö Oy Aamu
2010  HARJUNPÄÄ JA PAHAN PAPPI Olli Saarela/Matila Röhr Productions
2009  TÄÄLLÄ POHJANTÄHDEN ALLA II Timo Koivusalo/Artista Filmi Oy
2009  KOHTAAMISIA* Saara Cantell/Pystymetsä Oy
2005  KAKSIPÄISEN KOTKAN VARJOSSA Timo Koivusalo/Artista Filmi Oy
2004  THE HARBOUR BROTHERS Pekka Mandart/Mandart Entertainment
2004  BEYOND ENEMY LINES Åke Lindman/Åke Lindman Filmproduction

TELEVISION:
2020  MASKINERIET Richard Holm /Anagram
2020  PEACEMAKER AJ Annila / MRP
2019  SIPOON HERTTUA s 2 / Yellow Film
2019  SORJONEN s3 Jussi Hiltunen/ Fisher King Production
2019  NYRKKI AJ Annila & Alli Haapasalo/Zodiak
2018  SUDEN HETKI Juha Lankinen /Warner Bros
2018  JÄGARNA Jens Jonsson/Harmonica Films
2018  BULLETS Pete Riski, Antti J. Jokinen/Vertigo Productions
2018  ONNELA S2 /Zodiak Finland Oy
2018  INSPECTOR AND THE SEA Thomas Roth/ZDF
2018  SORJONEN s2 Miikko Oikkonen/Fisker King Productions
2017  ONNELA Marja Pyykkö/Zodiak Finland Oy
2016  SYKE Taavi Vartia/Yellow Film & TV
2015  SORJONEN Miikko Oikkonen/Fisker King Productions
2015  THE HEROES OF THE BALTIC SEA AJ Annila/YLE
2012  HIMLARS RYMD Maria Ruotsala/Koskela Art & Media House
2010  EN KVÄLL PÅ KROGEN Joakim Groth/Kinoproduction Oy
2006  PRESIDENTIT Atro Lahtela/YLE
2004  GOURMET CLUB Juha Wuolijoki/Snapper Films
2003  EI SIIHEN KUOLE Kimmo Taavila/Edith Films Oy
2003  RIKOSPOLIISI MARIA KALLIO Minna Virtanen/Jarowskij Drama Suomi Oy
2003  VENNY Pekka Ruohoranta/YLE

SHORT:
2018  DANCE ON THIN ICE P.V. Lehtinen/CineParadiso
2016  DEN DÖDES BROR Daniela Ollus,Sonia Stenius/Finland-Swedish University of Applied Science Arcada
2011  MUSTA TIENPINTA KIMALTELEE Jussi Hiltunen/Making Movies Oy
2006  TRANSPORT Tommi Seitajoki/Black/White

STAGE:
2018  GABRIEL Vesa Vierikko/ Kansallisteatteri
2013  BARA FÖR DEJ Arn-Henrik Blomqvist/Lilla Teatern
2013  KIPUPISTE Kari Heiskanen/Helsinki City Theatre
2011-2012  ODD COUPLE Pentti Kotkaniemi/Helsinki City Theatre/Lilla Teatern
2011  DE RÄTTFÄRDIGA Aleksis Meany/Helsinki City Theatre/Lilla Teatern
2011  DEN GIRIGE Neil Hardwick/Helsinki City Theatre/Lilla Teatern
2010  VILL HA MERA Frej Lindqvist/Helsinki City Theatre/Lilla Teatern
2010  VAIMONI ON TOISTA MAASTA Arn-Henrik Blomqvist/Helsinki City Theatre/Lilla Teatern
2009  SALAA RAKAS Pentti Kotkaniemi/Helsinki City Theatre
2009  AMADEUS Erik Söderblom/Helsinki City Theatre/Lilla Teatern
2008  GLENGARRY GLEN ROSS Pentti Kotkaniemi/Helsinki City Theatre/Lilla Teatern
2007  PAPPAS POJKAR Pentti Kotkaniemi/Helsinki City Theatre/Lilla Teatern
2007  IMPORTANCE OF BEING EARNEST Neil Hardwick/Helsinki City Theatre/Lilla Teatern
2006  THE BLIND FIDDLER Arn-Henrik Blomqvist/Helsinki City Theatre/Lilla Teatern
2006  PUDOTUSPELI Pentti Kotkaniemi/Helsinki City Theatre/Lilla Teatern
2006  GRÖNHOLMS METOD Pentti Kotkaniemi/Helsinki City Theatre/Lilla Teatern
2005  1945 Bengt Ahlfors/Helsinki City Theatre/Lilla Teatern
2005  TERRORISM Victor Drevitski/Helsinki City Theatre
2004  FAMILJEN BLAHDS BARN Kaisa Korhonen/Teater Viirus
2004  LÅNG DAGS FÄRD MOT NATT Ritva Siikala/Svenska Teatern
2004  FARBRORS DRÖM Cezaris Grauzinis/Lilla Teatern
2003  JAQUES OCH HANS MÄSTARE Raila Leppäkoski/Teater Viirus
2003  DÖBELNS GRÄND Arn-Henrik Blomqvist/Teater Viirus
2003  PÖYTÄÄN JA VUOTEESEEN Laura Jäntti/Lilla Teatern
2002  KÄRLEK HET SOM CHILI Laura Jäntti/Lilla Teatern
2001  STONES IN HIS POCKETS Arn-Henrik Blomqvist/Svenska Teatern
2001  KAFKA/PROCESSEN Cezaris Grauzinis

EDUCATION:
1997-2001  The Theatre Academy of Finland

AWARDS:
2011  *The Finnish Film Academy Award. Best Supporting Actor
2002  Stina Krook Stipendiet
2000  Kesko Stipendi

SPECIAL SKILLS:
Languages: Swedish (Native), Finnish, English, Icelandic
Carpenting, Timbering, Dancing, Horse-back riding, Sailing, Motorcycling, Skiing (telemark)

HEIGHT: 180cm/5’11